7.30-16.00h Střední škola KNIH, o. p. s. Bzenecká 4226/23, 628 00 Brno-Vinohrady

+420 734 235 890

Aneb jak využijí vzdělání ze Střední školy KNIH absolventi ve skutečné práci

Absolventi v praxi

Jiřina Skočíková, studentka Pedagogické fakulty UP v Olomouci

Pro mě, jako pro absolventku, se Střední škola KNIH, o. p. s. stala nejenom institucí, díky které jsem získala středoškolské vzdělání, ale především mi byla zdrojem nespočtu cenných odborných znalostí. Tak jako mnoho dalších studentů, jsem si i já vybrala tuto školu pro svou lásku ke knize.

Zájem o prameny duchovního bohatství, jimiž knihy bezesporu jsou, je zde úspěšně rozvíjen ve snaze vychovat z studentů kompetentní odborníky. Navíc se pro mnohé, včetně mě, stala Střední škola KNIH dobrou průpravou pro další studium na vysoké škole.

Jiřina Skočíková

Bc. Dana Šimková, absolventka

Když jsem před více než 14 lety přišla poprvé do této školy (tenkrát se ještě jmenovala Střední škola pro knihkupce a nakladatelské pracovníky, o. p. s. a sídlila na Údolní), měla jsem horečku a paní ředitelka Zlatušková mě s doslova otevřenou náručí přivítala v ředitelně.

S radostí vzpomínám na ta čtyři studijní léta. Paní ředitelka udržovala ve škole velmi rodinnou atmosféru, mezi vyučujícími jsem našla řadu skutečných osobností, které mě dokázaly výrazně obohatit, nadchnout pro řadu nových věcí a inspirovat pro mou vlastní práci. Dodnes na ně vzpomínám a každé naše setkání je velmi příjemné. 

Učila jsem se zde vše, co mě bavilo. Už to nebyly noční můry z fyziky a chemie. Pohybovala jsem se v oblasti svého zájmu – v literatuře, historii, učila jsem se dějiny umění, dějiny knihy a začala jsem sbírat staré vzácné tisky (mám doma exempláře staré téměř 300 let a mohu o nich podrobně vyprávět, kde vznikly, jak vypadají a co je na nich zvláštního). Chodili jsme i do divadla, jezdili každý rok do Prahy na knižní veletrh a spojili to vždy se zajímavou prohlídkou města nebo návštěvou výstavy. Především jsem tu našla velkou podporu pro svou vlastní literární činnost.

Tato škola byla pro mě velmi důležitým krokem v životě. Poprvé jsem si vyzkoušela, jaké to je mít samé jedničky na vysvědčení, dokonce jsem dostala možnost, abych sama odučila dvě hodiny matematiky, protože na danou látku jsem dokázala vymyslet řadu dobrých zjednodušení a učení mě vždycky lákalo. Při praxi v knihkupectví jsem se naučila pohotově jednat se zákazníky, vážit si své práce a přemýšlet o tom, kde se dá co vylepšit. Dokonce si ke mně šel koupit knížku Zdeněk Svěrák.

Paní ředitelka razila teorii, že máme být připravení na všechno – každý, kdo si půjde koupit knížku, se může zeptat, kde v Brně najde Špilberk, kam může jít do divadla… A nám dala “úkol”, abychom nejen věděli, kde Špilberk je, ale uměli poradit i další zajímavá místa v jeho okolí – nabídnout automaticky víc, než se žádá, a pozorně vnímat každého zákazníka, umět si představit, co ho baví, co by ho mohlo zajímat. Jestli něco hodně ovlivnilo můj život, bylo to právě toto. Používám tento styl jednání dodnes a mohu říct, že mi přinesl řadu úspěchů.

Bc. Dana Šimková

Radek Vágner, student Katedry PVH a archivnictví FF Univerzity Hradec Králové

Střední škola KNIH, o. p. s. patří svou velikostí k nejmenším středním školám u nás poskytujícím všeobecně humanitní a zároveň odborné vzdělání. Jako velmi pozitivní hodnotím možnost dálkové formy studia úplného středoškolského vzdělávání, které probíhá formou kombinace sobotních konzultací a zkouškového období.

Studium při zaměstnání patří k vždy k odvážným a náročným krokům. Ze strany školy po dobu mého studia (2007 – 2012) přicházel však laskavý a milý přístup pedagogů, kteří měli pro nás – dospělé studenty dostatek pochopení. Studium SŠ KNIH, o. p. s. je vhodné nejen pro zájemce o práci v oblasti knižního trhu, ale také i pro zájemce o studium na vysoké škole s humanitním zaměřením.

Radek Vágner

Zdeněk Šimek, student JAMU v Brně

V roce 2005 jsem úspěšně ukončil studium na SŠKNP (nynější SŠ KNIH). Tato škola mi, kromě možnosti poznat kolektiv skvělých lidí, dala velice dobrý základ v oblasti humanitních předmětů, tudíž jsem se mohl při svém dalším studiu na konzervatoři zaměřit pouze na hudbu.

V současné době studuji obor hudebního manažerství na JAMU v Brně. Je třeba říci, že získané znalosti z knižní kultury, dějin umění i literatury v dalším studiu i životě plně využívám a jsem za ně rád. Celkový přehled, který jsem zde získal a který byl podle mě značně kvalitní, není rozhodně něčím, s čím se člověk setká na mnoha středních školách.

Zdeněk Šimek

Vladislav Kluska, redaktor v Žive.cz

Střední škola KNIH, o.p.s. je jedna z mála škol, která se snaží dát svým žákům co možná nejepší základ pro vstup do běžného života po studiu. Díky ní jsem získal mnoho zkušeností, které aplikuji ve svém vlastním podnikání.

 

Milé povídání s Vláďou Kluskou

            V úterý 10. října 2017 jsme v odpoledních hodinách prošli nostalgií a připomněli si našeho bývalého pracovníka, a ještě dříve žáka Střední školy KNIH Vladislava Klusky a debatovali o jeho práci redaktora. Co tato práce obnáší? Kolik obtíží zahrnuje?
         Mnozí náctiletí dnešní doby mají strach při volbě střední školy, že si zvolí špatně, že během studia budou nešťastní a v budoucím zaměstnání naprosto ztracení.
         Náplní práce našeho milého Vládi je, dá se říct, maličkost. Být dobrý. Být dobrý v psaní, netrousit jednu hruPku za druhou nebo jednoduše – nechovejme se jako naprostí barbaři!

         Častokrát se můžeme hned po probuzení se svěžím dechem ptát sami sebe, kam naše cesty vůbec povedou. Kde se naše kroky zastaví? Kde až skončí?
Dozvěděli jsme se, že se nemusíme bát do něčeho bezmyšlenkovitě vrhnout, ačkoli nemáme čtyři roky praxe ve škole ještě za sebou.

„Zajímejte se o to, co vás baví, a hlavně o to, co chcete v životě dělat. Pak už moc času na přemýšlení nebude“, říká Vláďa. Abychom se ukázali v tom nejlepším světle, musíme mluvit, prosadit si svoje a říct názor, jenž by mohl pomoci. Nebo být mnohem kreativnější než ostatní.

A tak jsme díky Vláďovi zjistili, že je lepší se ničeho nebát a stát pevně nohama na zemi, abychom nezavrávorali a nespadli.

autorka rozhovoru Simona Petrlová, 3.K

 

Karolína Varmužková, studentka na MU Brno

Střední škola KNIH vám dá skvělý základ, pokud se chcete věnovat profesi knihkupce, knihovníka či nakladatele.

Znalí učitelé vám předají spoustu vědomostí a zkušeností z oboru. Momentálně studuji Knihovnictví a informační služby na Masarykově univerzitě a znalosti ze střední školy rozhodně zužitkuji. Pokud budete mít nějaké otázky ohledně střední školy či postupu výše, můžete se na mě jako na absolventa klidně obrátit. Pokusím se opovědět co nejlépe ☺ Můj e-mail je: kaja.var@seznam.cz

Lucie Kurdiovská, studentka na MU Brno

Skvělá příprava na tvrdou práci knihkupce nebo knihovníka, také dobrý základ pro studium na vysoké škole. Vstřícní učitelé, kteří se snaží výuku obohatit, a nejde jim jen o to, aby se studenti biflovali. Při nástupu na Střední školu KNIH jsem měla trošku jiná očekávání, ale stejně na ni vzpomínám s úsměvem na rtech a jsem ráda, že jsem na ní mohla studovat 🙂

Eliška Vavrouchová Eliška Vavrouchová, studentka KISKu

Studium na Střední škole KNIH mi poskytlo opravdu kvalitní přípravu ke studiu na vysoké škole. Jelikož jsem se i na vysoké škole rozhodla zůstat „v oboru“, znalosti získané na Střední škole KNIH pro mě byly opravdu nedocenitelné a nejednou jsem viděla, že mám proti svým spolužákům z jiných středních škol v odborných znalostech opravdu náskok.

Ještě rozmýšlíš, která škola tě dobře připraví na vysokou? Zajímají tě knížky a literatura? Přemýšlíš, jestli ti někde k něčemu bude, že víš, co má obsahovat tiráž a že historii knih máš v malíčku? Nebo prostě jen hledáš střední a následně i vysokou školu, která je tak trochu jiná? V tom případě by tě mohl zajímat maturitní obor „Knihkupecké a nakladatelské činnosti“, z kterého máš skvělou průpravu na vysokoškolský obor FF MU „Informační studia a knihovnictví“. Tak už na nic nečekej a pojď k nám! Budeš se bavit, budeš pracovat na zajímavých projektech, a budeš mít spoustu prostoru pro vlastní seberealizaci. Jsme milí, jsme usměvaví a těšíme se na tebe.

Přihláška na Střední školu knih zde.

Přihláška na FF MU – KISK zde.