7.30-16.00h Střední škola KNIH, o. p. s. Bzenecká 4226/23, 628 00 Brno-Vinohrady

+420 734 235 890

Ostatní exkurze

 

Beseda s redaktorem na Střední škole KNIH - březen 2020

Začátkem března nás ve škole navštívil bývalý absolvent Vladislav Kluska, který momentálně pracuje jako redaktor na Živě.cz. Píše články o nejmodernějších technologiích a PC zařízeních. Žáci tak dostali jedinečnou příležitost, aby se s bývalým spolužákem seznámili a zeptali se ho na vše, co je potřeba k tomu, aby v budoucnosti mohli take působit v nějakém deníku nebo nakladatelství. Přece jen práci v knihkupectví a knihovně poznali již během odborných praxí. Jak využil Vláďa ve škole nabyté vědomosti k tomu, aby se mohl dobře uplatnit ve vystudovaném oboru? To studenty zajímalo asi nejvíc.

Nejkrásnější české knihy roku 2018 - 6.2.2020

6. února se první a druhý ročník SŠ KNIH vydal do Moravské galerie v Brně, kde se konala výstava nejkrásnějších českých knih za rok 2018. Před čtyřmi roky se SŠ KNIH účastnila této soutěže coby jeden z porotců, který rozhodoval o vítězném knižním titulu. Tenkrát odjeli zástupci z řad pedagogů a studentů dát svoje hlasy na místo konání akce přímo do centra hlavního města. Na výstavě žáky tradičně zaujaly designově velice pěkně řešené dětské knížky z nakladatelství Baobab. Žáci take obdivovali nejen vystavené nominované I vítězné knihy, ale i knihovní sál, který nabízel k prohlídce spoustu dalších krásných publikací.

Návštěva tiskárny Helbich dne 12.3.2019

V úterý 12. března se naše třída 3.K vypravila na exkurzi do Tiskárny Helbich v Brně, jejíž umístění z dálky signalizuje nepřehlédnutelný komín starého průmyslového areálu. Mnozí z nás jistě kolem tohoto komínu často jezdí, ale konečně se nám poštěstilo podívat se dovnitř areálu.

Jelikož jsme den předtím navštívili nakladatelství Jotu, následná návštěva tiskárny byla plynulým pokračováním onoho zrodu knihy, ke kterému jsme v těchto dvou dnech přihlíželi, což mělo své kouzlo.

Nebylo to poprvé, co jsem se byla podívat přímo do provozu, ať už se jedná o pivovar či porcelánku, a tak jsem se těšila, že si svoje portfolio rozšířím o další zajímavou zkušenost.

Nicméně v tomto případě to byla zkušenost především vizuální. Viděli jsme totiž mnoho strojů, polotovarů a lidí zabraných do své práce (zkrátka jak to v takové továrně vypadá), ale z výkladu většina z nás přes hluk strojů neslyšela.

Nemohla jsem si pomoci, ale neustále se mi vybavovala scéna z filmu „Na samotě u lesa“, kde děti poslouchaly ve mlýně vyprávění o vodníkovi. Také bych si to někdy ráda poslechla znovu, tak se mi to líbilo.

No a my alergici jsme měli jako bonus bojovku s názvem „Přežij papírenský prach“. Z předchozího textu je patrné, že jsem se v tiskárně rozhodně nenudila a exkurze se tak stala vítaným zpestřením každodenního školního stereotypu.

Exkurze do nakladatelství Jota 2019

Jedno studené březnové odpoledne jsme se sešli, abychom viděli nakladatelskou činnost v praxi. Uvítali nás v brněnském nakladatelství Jota.

Jedna ze zaměstnankyň nás uvedla do zasedací místnosti, kde se pořádá redakční rada, něco na způsob valné hromady v akciových společnostech. Přinejmenším tak to na mě působilo. Protože jsem ale valnou hromadu nikdy neviděla, nemohu zaručit správnost tohoto přirovnání.

Probrali jsme jednotlivé kroky výběru knihy pro vydání na našem trhu, problémy se zajišťováním autorských práv k textu i všem fotografiím a zvládnutí různých kliček pro úspěšnost knih na trhu. Paní ředitelka i paní šéfredaktorka byly vstřícné a snažily se vše vysvětlit. Zajímavých témat bylo tolik, že ani zdaleka nedošlo na vše, co bychom se mohli o provozu v nakladatelství dozvědět.

Nakonec každého z nás obdarovali knihou z jejich nabídky, následoval rychlý průchod celým nakladatelstvím, kde jsme mohli zaznamenat náročnou práci redaktorů a korektorů. Poté jsme se rozloučili a vydali se na zpáteční cestu do školy.

 

Knižní festival Ostrava dne 1.3.2019

Dne 1. 3. 2019 se konal knižní festival Ostrava. Akce se odehrávala na výstavišti Černá louka. Hned při vstupu nás uvítaly vtipné komiksy dětí ze základních a středních škol. Moc se mi líbil nápad ostravské knihovny, kde do budky naskládali vyřazené knihy na rozebrání. Nakladatelství měla zajímavý vývěr knih a jako třešnička na dortu byly velice zlevněné knihy. Procházelo se tam mnoho malých dětí a organizátoři pro ně připravili skvělou zábavu. Mohli si např. Vyrobit svůj vlastní deník, placku, poznat, co je to kaligrafie a vyzkoušet si ji. O občerstvení nouze taky nebyla a hned při vstupu do areálu na nás volal automat s kávou. Na cestě zpět jsme byli všichni spokojení a s batohem plným knih.

Exkurze do Památníku Bible kralické v Kralicích nad Oslavou dne 7.11.2018

Ve středu 7. 11. se třetí a čtvrtý ročník SŠ KNIH rozjel do Kralic nad Oslavou, kde navštívil Památník Bible kralické. Konečně jsme mohli na vlastní oči vidět místo, kde vznikala šestidílná Bible kralická, která patří k vrcholům tiskařského umění a jejíž jméno skloňujeme snad ve všech humanitních předmětech na škole. Největší dominantou expozice byl bezesporu funkční tiskařský lis, na kterém jsou zhotovovány faksimile různých kralických tisků. Viděli jsme také množství originálních literek, všelijakých tiskařských pomůcek a artefaktů dobového života, které byly objeveny během archeologického průzkumu. Dolní sál byl věnovaný expozici J. A. Komenského, což byl poslední biskup Jednoty bratrské a jeden z největších českých myslitelů a pedagogů. Nakonec jsme si prohlédli i přilehlé prostory a obohaceni o spoustu nových informací a koupených upomínkových předmětů jsme vyráželi zpět do Brna.

Návštěva tiskárny Helbich dne 5.3.2017

Dne 5. března se žáci 3.K ze SŠ KNIH zúčastnili exkurze v tiskárně Helbich. Po příchodu do zasedací místnosti nás uvítal obchodní manažer společnosti, pan Petr Veselý. Poté, co jsme se všichni pohodlně usadili, nám pan Veselý stručně představil tiskárnu, např. funkce tiskárny nebo techniky tisku. Dozvěděli jsme se, že tiskárna Helbich je rodinná firma s dlouholetou tradicí a zkušenostmi. Ředitelem, a také majitelem tiskárny je pan Robert Helbich, který navázal na odkaz svého dědy.

Po úvodních informacích jsme si také připomněli, jaký je rozdíl mezi tiskem z výšky, z hloubky nebo z plochy. Dále nám byly představeny typy vazeb. Pan Veselý nám vysvětlil, které jsou momentálně nejoblíbenější nebo které jsou nejméně finančně náročné. Co se týče nových informací, zjistili jsme, jak vypadá arch papíru ještě před oříznutím.

Po těchto slovech jsme se vydali na prohlídku celé tiskárny. Ještě předtím jsme viděli na chodbě po stěnách nejrůznější ocenění, kterými se tato ofsetová a digitální tiskárna může pochlubit. Jedná se především o ceny roku za kalendáře, nejkrásnější knihu Slovenska za rok 2016 nebo cenu Magnesia Litera za knihu Brnox. Nutno říct, že tyto knihy zaručují určitou kvalitu tiskárny.

Po příchodu do jedné z industriálních budov jsme pocítili lehký chlad a slyšeli hukot strojů. První stroj, který jsme spatřili, byl tiskařský stroj se čtyřmi základními grafickými barvami. Viděli jsme stroje na lámání archu, lepení vazby, oříznutí nebo tisk. Prošli jsme celou tiskárnu a viděli všechny procesy, kterými kniha musí projít, než se dostane na pulty knihkupectví. Vše je poté pečlivě kontrolováno a testováno, např. správná sytost barev nebo pevnost vazby.

Tiskárna Helbich se ovšem neorientuje pouze na knihy, ale i propagační prostředky jako jsou letáky, plakáty, brožury, dále krabičky na výrobky nebo dokonce tisk na plast. Pan Veselý nám také prozradil, že se v tiskárně také pořádají výstavy mladých začínajících fotografů.

Po prohlídce tiskárny jsme se vrátili do konferenční místnosti, kde byl prostor pro naše dotazy. Nakonec jsme z tiskárny odcházeli obohaceni o další znalosti z oblasti tisku a těšíme se na to, až je jednou třeba budeme moci využít v praxi.

Exkurze do nakladatelství Jota dne 7.2.2017

Dne 7. 2. 2017 se žáci třetího ročníku zúčastnili exkurze do nakladatelství Jota. V zasedací místnosti nás přivítala sympatická paní ředitelka Štofková a příjemná slečna z propagačního oddělení. Měli pro nás připravenou zajímavou prezentaci na téma „Jak vzniká cestopis“, dále jsme se dozvěděli, jakými způsoby nakladatelství propaguje vydané knižní tituly, kolik stojí zakoupení práv na vydání zahraničního titulu, jaká částka připadá samotnému nakladateli z prodeje jedné knihy a spoustu dalších informací spojených s nakladatelskou činností. Nakonec nám dámy udělily pár rad a tipů, jak napsat vlastní knihu a jak ji správně nabídnout nakladateli, aby měla šanci na přijetí. Nakonec jsme vykonali krátkou procházku po jednotlivých odděleních a odcházeli odtam spokojeni a obohaceni nejen o nové cenné informace, ale i s různé propagační dárečky.

Exkurze do tiskárny Helbich dne 21.2.2017

21.2. jsme se my, žáci třetího ročníku Střední školy KNIH, zúčastnili exkurze v tiskárně Helbich. Pan majitel nás osobně provedl všemi odděleními, kde jsme se postupně seznámili s rozmanitými tiskovými stroji. Najednou jsme žasli, jaký je tisk složitý technologický proces a jak se od Gutenbergových dob zcela proměnil. Každý tiskový stroj byl zaměřen na jednu dílčí činnost a obsluhoval ho jiný zaměstnanec. V prvním oddělení se vytvářely počítačově tiskové šablony, v dalším se tisklo na archy papíru, v následující části tiskárny jeden ze strojů složil arch podle stránek jdoucích za sebou, pak se vytvořila vazba několika archů, tvořících knihu, buďto lepením nebo šitím a finální podobu knihy či katalogu zajistila ořízka. Stroj na výrobu vazby obsluhovala jedna z našich spolužaček z dálkového studia. Při této příležitosti jsme se i my zeptali na možnost brigády. Kdo by nechtěl pracovat v tak zajímavém prostředí, kde fyzicky vzniká předmět, který je právě nám tak blízký? Z firmy jsme nakonec odcházeli s malou pozorností ve formě stolního kalendáře s fotkami známého českého cestovatele Jiřího Kolbaby.