7.30-16.00h Střední škola KNIH, o. p. s. Bzenecká 4226/23, 628 00 Brno-Vinohrady

+420 734 235 890

Jak se o naší škole zmiňují samotní studenti?

Zkušenosti studentů

Jana Šmídová, bývalá členka dozorčí rady a matka absolventky

Jsem matkou absolventky Střední školy pro knihkupce a nakladatelské pracovníky o.p.s (nynější Střední školy KNIH, o. p. s.). Moje dcera studovala na této škole v letech 2005 – 2009. V této době jsem rovněž pracovala v dozorčí radě školy ve funkci předsedkyně.

Na toto období vzpomínám velmi ráda, dcera byla na škole spokojená, rovněž ani já z pozice matky jsem neshledala nejmenší problém, spíše naopak. Kolektiv profesorů pod vedením pana ředitele Richarda Jurečky byl velmi vstřícný – naprosto přístupný a nápomocný s řešením jakýchkoli otázek studijních či soukromých.

Pokud jde o mou práci v dozorčí radě školy, ani zde nemám k práci školy  jakékoli připomínky. Společně s mými kolegyněmi paní Miladou Suchomelovou a Ivanou Ondráčkovou jsme po celé naše funkční období  byly svědky vysoké profesionality, odbornosti a neutuchajícího zájmu o prospěch a dobré jméno školy.

Jana Šmídová

 

Lenka Morávková, absolventka dálkového studia

Tuto školu jsem navštěvovala v dálkové formě od 1. ročníku a chci uvést, že mne posunula nejen v profesním, ale i v osobním vývoji. Oceňuji lidský, osobní a vstřícný přístup vyučujících, který je ve srovnání s typem škol zejména ekonomického zaměření neopomenutelný a velmi podnětný.

Široké spektrum humanitně zaměřených předmětů přes dějiny umění, společenské vědy, domácí i světovou literaraturu až po cizí jazyky umožňuje studentům proniknout nejen do odborných předmětů, ale také do všeobecných znalostí, jež jsou základním předpokladem při pokračování ve studiu na VŠ.

Osobní atmosféra, která ve škole panuje, na nás působila vždy velmi pozitivně a podnětně, důkazem toho byl,  náš velmi dobrý kolektiv ve třídě, schopnost spolupráce a navázání nových přátelství, které udržujeme i nadále. Do této školy jsme se vždy těšili a musím říct že mnohým z nás stále chybí.

Lenka Morávková

Markéta Nováková, absolventka denního studia

Na Střední školu KNIH, o. p. s. jsem začala chodit v roce 2006. Vybrala jsem si ji jako alternativu k osmiletému gymnáziu, které se mi zdálo příliš všeobecné. Zde jsem našla přesně to, co jsem hledala. A byla to kombinace kvality výuky a příjemného prostředí ve škole.

Celková skladba rozvrhu obsahovala kromě těch obvyklých také mnoho předmětů věnujících se knižní kultuře a rovněž odborné předměty vyučované lidmi z praxe. Výuka často zahrnovala i návštěvy různých památek a výstav a pravidlem byla účast na filmovém festivalu Jeden svět. Tak se stala pestrou a pro mě osobně velmi přínosnou přípravou na povolání knihkupkyně. 

Nemůžu zapomenout ani na skvělé pedagogy, vynikající osobnosti, kteří měli skutečně individuální přístup ke každému studentovi zvlášť a vytvářeli tak velmi příjemné prostředí.

Střední škola KNIH mi toho spoustu dala. A nejedná se jen o znalosti a milé vzpomínky, ale i celkovou úctu ke knihám a k moudrosti. Jsem ráda, že tahle škola existuje a že svými projekty knižní kulturu rozšiřuje dál.

Markéta Nováková

Lenka Skutilová, studentka Dějin starověku na FF MU

Střední škola KNIH má sice velice specifické zaměření, ale dává široké možnosti v tom, co vše po jejím absolvování můžete dělat.

dyž jsem se v roce 2011 rozhodovala, kam přestoupím (napoprvé mi výběr střední školy moc nevyšel a já se minula oborem), narazila jsem v Katalogu středních škol na tehdy ještě Střední školu pro knihkupce a nakladatelské pracovníky. Zaujala mě, přiznávám, především hojnou dotací hodin dějepisu. V následujících letech se ho ukázalo být o poznání méně, ale když se na to teď zpětně dívám, tak to ani nevadí, protože jsem poznala mnoho dalších zajímavých předmětů. Také mohu s klidným svědomím říct, že tak přátelské a vstřícné učitele jsem jinde nezažila. Další věc, kterou rozhodně musím ocenit, je zapojení studentů do projektu BLoK.cz, kde si vyzkouší psaní článků a nejen knižních, ale i filmových a divadelních recenzí. Mně osobně tato zkušenost přivedla k založení vlastního blogu 

Martin Klíma, zaměstnanec brněnského knihkupectví

Na knihy lze nahlížet jako na nový svět. Svět, ve kterém si každý přijde na své, rád se do něj vrací a objevuje ho. Právě do takového světa nabízí pomyslnou vstupenku studium na Střední škole KNIH o.p.s.

Kniha je prostě kulturní fenomén a na této škole se mu budete věnovat dost a dost. Velkým plusem je i samotný učební plán, který je hojně zaměřen na humanitní a kolikrát i na neobvyklé předměty (dějiny knižní kultury, dějiny hudební kultury, nakladatelská činnost, bibliografie a informatika). Naopak technické předměty jako matematika, fyzika, biologie jsou tu upozaděny. Kladně musím hodnotit i víceméně individuální přístup ke studentům a mnohdy zajímavé praxe. Literatura v konečném důsledku není jen text na papíře, ale celý proces. Chcete se o něm dozvědět více? Není nic lehčího než studovat zaměřením velice neobvyklou Střední školu KNIH o.p.s.

Ondra Špiřík, student Vysoké školy regionálního rozvoje

Střední škola KNIH významně změnila život.

Už na základní škole jsem se zajímal o knihy, ale na této škole se moje záliba nejen zvětšila, ale i rozrostla o hudbu, divadlo, filmy a hlavně historii. Občas jsem s některými profesory a předměty zápolil, ale s odstupem času jsem pochopil, že to mysleli hlavně pro moje dobro. To je podle mě také největší pozitivum školy – vyučující jsou velmi vstřícní a snaží se vás do života vybavit nejen vzděláním, ale praktickými dovednostmi, které jsou pro život potřeba a jsou důležité. Nyní, během studia na VŠ, si občas zastesknu, jak to bylo na střední skvělé a vzpomenu si na rady profesorů, které mi teď začínají dávat smysl.

Eliška Vondráková, žákyně dálkového studia

Vynikající! Vstřícní učitelé, zábavné studium, spousty užitečných informací v rámci učiva.

Videa s Eliškou Vondrákovou: