7.30-16.00h Střední škola KNIH, o. p. s. Bzenecká 4226/23, 628 00 Brno-Vinohrady

+420 734 235 890

Odborná pracoviště

Odborná praxe

Odborná praxe se koná v těchto smluvních odborných pracovištích:

 • Knihkupectví Academia, náměstí Svobody 13, 602 00 Brno,
 • Knihkupectví Barvič a Novotný, Česká 13, 602 00 Brno,
 • Knihkupectví Barvič a Novotný, Masarykova 26, 602 00 Brno,
 • Knihkupectví Kanzelsberger, Josefská 2, 602 00 Brno,
 • Knihkupectví Michal Ženíšek, Poštovská 4, 602 00, Brno,
 • Knihkupectví DOBROVSKÝ, Joštova 6, 602 00 Brno,
 • Knihkupectví DOBROVSKÝ, Galerie Vaňkovka, Ve Vaňkovce 1, 602 00 Brno,
 • Mgr. Jitka Spiesová knihkupectví, Novobranská 4, 602 00 Brno,
 • Oxford Bookshop, Novobrandská 544/1, 602 00 Brno,
 • Moravská zemská knihovna, Kounicova 65a, 601 87, Brno,
 • Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4, 601 50, Brno.
Praxe žáků

Září 2019

Praxe žáků

Září 2018

Letos odstartovala praxe pro žáky druhého ročníku SŠ KNIH poněkud dříve než obvykle. Nečekali jsme až do předvánočního období a vyslali žáky do terénu už v zářijových dnech. Chtěli jsme, aby žáci zažili knihkupecký provoz v sezóně učebnic. A tak měli naši praktikanti možnost poznat, že nejen o Vánocích se nakupují knihy a další doplňkový sortiment. Kromě učebnic „šly tedy na dračku“ hlavně školní batohy, sešity, výtvarné a rýsovací potřeby. A jak si s obsluhou naši žáci poradili, můžete vidět na fotografiích.

 
Praxe žáků

Květen 2018

A už jsou zase tady! Míněno odborné praxe žáků naší školy. Tentokrát již bez čtvrťáků. Ti zdárně ukončili studium v dubnu a čeká je už jen maturitní zkouška. Zbytek školy se rozprostřel po brněnských prodejnách a pustil se do knihkupecké činnosti. Tentokrát to bylo méně náročnější období. Vánoční shon už dávno pominul a zásoba přebytečných knih byla postupně vrácena dodavatelům. A tak nastal ten správný čas na reorganizaci a úklid prodejen.

A kde naše ovečky tentokrát vypomáhaly? Největší zastoupení měly tradičně knihkupecké prodejny u Barviče a Novotného nebo u Dobrovského. Velký počet žáků je rovněž umístěn u Mgr. Spiesové na Vachově ulici, která má k našim studentům téměř mateřský vztah a výchovu budoucích knihkupců bere velice zodpovědně. Dále jste se mohli potkat s praktikanty ze SŠ KNIH třeba v Knihcentru v Olympii, u Ženíška v brněnské Alfa pasáži nebo v Academii na nám. Svobody. Doufám, že si naši žáci odnesli z praxí spoustu nový poznatků a zážitků, které budou moci v budoucnu využít.

 
Praxe žáků

Leden 2018

I letos se naši prváčci dočkali. Čekali je jejich první odborné praxe. Všichni byli z této události velice vyplašení, ale zároveň se těšili na to, až poznají něco nového, něco, co možná podstatně bude naplňovat jejich budoucí životy. Z teoretického vyučování už dostali základní vědomostní výbavu, a tak mohli vzít vybraná brněnská knihkupectví útokem. Tradičně byl největší zájem o specializovanou prodejnu učebnic Mgr. Jitky Spiesové a obě pobočky Barviče a Novotného i Knih Dobrovský. Spolu s našimi benjamínky se na prodejnách současně nacházeli i jejich spolužáci z druhého ročníku. Praxe utekly jako voda a žáci už sedí znovu v lavicích plni dojmů z jejich první pracovní zkušenosti. Doufáme, že si odtud odnesli spoustu pěkných zážitků a že budou mít na co vzpomínat!

Praxe žáků

Prosinec 2017

Stejně jako loni žáci ze třetích a čtvrtých ročníků začali odborné praxe čtrnáct dnů před Štědrým dnem, tedy v době, kdy je návštěvnost zákazníků v knihkupectvích největší. Měli tak možnost vyzkoušet si svoje síly v plném pracovním nasazení. Kromě tradičně zastoupených knižních firem jako je Dobrovský nebo Barvič a Novotný bylo tradičně nejvíce praktikantů umístěno ve specializované prodejně učebnic u paní Spiesové na Vachově ulici. Rovněž v Academii nebo v cizojazyčném knihkupectví Oxford jsme měli svoje zastoupení. Žákyně ze 3.K si rovněž vyzkoušely pracovní atmosféru v Moravské zemské knihovně nebo u Ženíška v brněnské Alfa pasáži. Popřejme jim, aby těch náročných 14 dnů zvládli stejně dobře jako předešlé roky a už se na ně těšíme ve školních lavicích!

Praxe žáků

Květen 2017

Žáci čtvrtého ročníku mají před ústní maturitní zkouškou, takže tentokráte odborné praxe zbývajících ročníků proběhly ve stejný termín. Druhou část praxí žáci absolvují ještě od 19. – 25. května. Tradičně jste mohli naše žáky spatřit v obou provozovnách Barviče a Novotného a v Knihách Dobrovský na Joštově ulici i ve Vaňkovce. Dvě žákyně vypomáhaly v knihkupectví Kosmas, které sídlí v Univerzitním kampusu. Naše škola měla tentokrát zastoupení i u Ženíška, v Academii či v Knihovně Jiřího Mahena. Nejvíce praktikantů z řad našeho žactva pracovalo jako obvykle u paní Spiesové v prodejně učebnic. Nyní jsou žáci na krátký čas opět ve školních lavicích, ale už se údajně těší zpátky do pracovního procesu.

Praxe žáků

Leden 2017

Připravili jsme pro Vás slíbené fotografie z odborných praxí žáků z 1. a 2. ročníku naší školy, které se uskutečnily v termínu 16.1. – 27.1. Pro „prváky“ to byla jejich první pracovní zkušenost a nutno dodat, že většině z nich šla práce v knihkupectví pěkně od ruky. Během praxe se žáci seznámili se všemi základními činnostmi, které se v knihkupecké prodejně běžně vykonávají, včetně obsluhy zákazníků. Některé žákyně z druhých ročníků absolvovali praxi v Moravské zemské knihovně. Jsme velice zvědaví na jejich názor, kde se jim pracovalo lépe. Vyhraje knihkupectví nebo knihovna?

Posuďte sami, no nesluší to těm našim „pracantům“ v jejich prvním zaměstnání?

Před Vánocemi skončily odborné praxe žáků z vyšších ročníků naší školy. Od 16.1. začínají praxe žáků 1. a 2. ročníků. Pokud se chcete na vlastní oči přesvědčit, jak jim to v práci svědčí, můžete je následujících čtrnáct dní spatřit na nejrůznějších místech v Brně. Tradičně je potkáte v největších obchodních řetězcích jako jsou knihy Dobrovský (v obou pobočkách – na Joštově ulici i ve Vaňkovce) nebo Kanzelsberger na Masarykove. Dalším útočištěm našich žáků je Barvič a Novotný na České i Masarykově ulici nebo specializovaná prodejna učebnic s oblíbenou vedoucí paní Spiesovou na Vachove. Některé žákyně z druhého ročníku se budou poprvé seznamovat s knihovním fondem Moravské zemské knihovny. Doufáme, že se všem začínajícím „pracantům“ bude mezi knihami dařit a brzo nabídneme fotodokumentaci přímo z terénu.

Praxe žáků

Prosinec 2016

Od 9. 12. do 22. 12. probíhaly odborné praxe žáků ze třetích a čtvrtých ročníků naší školy. Zejména „čtvrťáci“ si přišli svou předvánoční praxi užít, protože byla jejich poslední. Naše žáky jste v tomto čase mohli zahlédnout ve všech brněnských prodejnách firem Barvič a Novotný a Knihy Dobrovský, tradičně jsme měli i zástupce v učebnicích u Mgr. Spiesové, kde se žáci z vlastní iniciativy dokonce připravovali na blížící se praktickou část maturitní zkoušky, Zuzka Kudličková si přišla procvičit svoji angličtinu do prodejny cizojazyčných učebnic Oxford a několik šikovných praktikantů bylo k vidění v Moravské zemské knihovně i ve vícero pobočkách Knihovny Jiřího Mahena.

A protože je Štědrý den již za dveřmi, přejeme našim žákům bohatou vánoční nadílku a pro některé z nich vydařený start do jejich přelomového životního roku 2017!