Mgr. et Mgr. Andrea Mikitová

Mgr. et Mgr. Andrea Mikitová

Český jazyk a literatura, Společensko-vědní seminář

e-mail: mikitova.ssknih@iskola.cz

Milé studentky, milí studenti,

dostala jsem od paní ředitelky úkol napsat pár vět o sobě. Prý si rádi čtete neformální informace o vyučujících. Tak vězte, že jste si otevřeli soubor učitelky tělem i duší, která je k učení snad již geneticky uzpůsobená. V naší rodině náležím ke čtvrté generaci, která se soustavně věnuje vzdělávání druhých.

Můj pradědeček byl řídící učitel, moje prababička mu zdatně sekundovala jako učitelka zdravovědy a ručních pracích a společně za časů první republiky vyučovali na moravských a slovenských školách. Jejich syn - můj dědeček - učil na gymnáziu a na vysoké škole, později se věnoval psaní filozofických knih a divadelních her. Moje maminka je již v zaslouženém učitelském důchodu, nicméně to jí nebrání učit svoji milovanou češtinu a němčinu aspoň na částečný úvazek.

Já učím již 17 rokem střídavě na základní nebo střední škole. Jsem aprobovaná učitelka češtiny, němčiny a výchovy k občanství, dále vyučuji ještě angličtinu nebo dějepis. Jako jeden z nejdůležitějších cílů vzdělávání vnímám rozvíjení komunikačních schopností, jazykových dovedností a samostatného kritického myšlení. Ctím individuální přístup ke studentům s ohledem na jejich silné a slabé stránky.

Ostatní členové naší „postižené“ rodiny také nezahálejí. Můj bratranec vymýšlí kreativní výukové programy ve volnočasovém středisku a sestřenice učí na základní škole němčinu a výtvarnou výchovu.

 A víte, čím by jednou chtěly být moje děti?  Hádejte 3 krát?