Workshop ve Studiu Magdalena

Zhodnocení akce majitelkou Studia Magdalena

Dne 12. 6. navštívila moje pilates studio paní ředitelka Střední školy KNIH se svými žáky. Oni i paní ředitelka byli velmi milí. Potěšilo mě, že mezi děvčaty byl i jeden odvážný mladý muž.
Studenty, obávající se pohybu, jsem tedy nejprve seznámila s historií techniky pilates. Neopomenula jsem zdůraznit, že tuto unikátní cvičební metodu "vytvořil" muž hlavně pro muže. Ale jak už to bývá, ženy se dostanou všude:).
Následně jsem všem představila všechny stroje a pomůcky této techniky. Děvčata se malinko bála, protože nevěděla, co se vlastně bude dělat, až se bude "cvičit". Vzhledem k oboru studentů jsem je zasvětila do principů této techniky a poté si prakticky vyzkoušeli cvičení v sedě na židli. Tyto nenáročné cviky, spolu s dechovým cvičením, které mohou studenti praktikovat kdykoliv v průběhu studia nebo praxe a posléze v zaměstnání. Cviky, při kterých se stačí jen "správně" posadit a dýchat.
Na konci našeho setkání jsem dostala velmi pěknou zpětnou vazbu. A za sebe dodávám, že čas strávený s těmito mladými lidmi byl velmi příjemný. Potěšilo mě, že všichni studenti byli slušní, vstřícní a komunikativní lidé.

Průběh akce očima studentky

Navštívili jsme Studio Magdalena se sídlem v Brně na Lesné. Mezi dveřmi se nás ujala paní Magdalena, které už od začátku působila jako velmi milá a energická žena. Po krátkém seznámení následovalo zajímavé vyprávění o historii pilatesu. Dozvěděli jsme se úplně všechno to, co by nám nikdo jen tak neřekl.  Za celým zrodem tohoto cvičení, které je dnes tak populární stojí muž, který se narodil v Německu a tím je Joseph Pilates, který společně se svou ženou vymyslel celou řadu cviků pro správné držení a funkci těla. K tomu všemu mu pomohla dokonalá znalost  lidské anatomie a celá řada pomůcek, které vymyslel. Joseph Pilates měl ale kromě dokonale vypracovaného těla taky velmi blízký vztah k alkoholu a cigaretám, takže i zde je vidět že ne všechno je tak čisté jak se zdá. Pár pomůcek pro cvičení je inspirováno vzhledem sudů od piva a těmi jsou například pilates obruč nebo tzv. barrel. Asi nejznámějšími pomůckami jsou reformer na zpevňování celého těla a další jako pilates kruh, který byl původně vyráběn z ocelových plátů ve více vrstvách aby byl kruh dostatečně pružný. Před tím, než jsme se dostali k samotnému cvičení zazněla také věta, že „Pilates je cvičení vhodné pro každého, ale ne každý je vhodný pro pilates.“  Po těchto slovech následovala zhruba hodina cviční, během které jsme pocítili i ty části těla, které nás nikdy předtím nebolely. A nejednalo se o žádné lámání těla, ale sezení na židli a správného a pravidelného dýchání,  rovnání páteře a masáž karpálních tunelů. Po celém náročném dni už nás čekala jenom zasloužená cesta domů.

Agáta Balejová, 2.K