Prokrastinace

 

Přibližně týden jsem nad zadaným tématem přemýšlela a nemohla si uvědomit, co vlastně dělám ve volném čase. Mám ho tolik, ale nedokáži si vybavit, jak ho trávím? A pak mi došlo, že ani nemůžu vědět, kam se ztrácí můj čas, když celé dny vytrvale prokrastinuji. Tím trávím svůj čas, to je mým koníčkem.

Co je vlastně prokrastinace?

Prokrastinace je výrazná chronická tendence odkládat plnění (administrativních či psychicky náročných) povinností a nepříjemných úkolů na pozdější dobu. Představuje rizikový fenomén pro duševní zdraví. Psychologové často popisují takové chování jako mechanismus pomáhající jedinci vyrovnat se s úzkostí spojenou s výkonem dané činnosti. Prokrastinace je podle některých vědců kontraproduktivní, zbytečná a zdržující, přesto je všudypřítomná a leckdy i nevyhnutelná. Ale už dost bylo té wikipedie!


Ano, hádáte správně. Všechno to začíná u vymlouvání. Jakmile dostanete úkol a nechce se vám do něj, máte tendenci začít dělat okamžitě něco jiného, jen abyste se dané situaci vyhnuli. Kolikrát je ale zajímavé, co se člověk při prokrastinování naučí, co vymyslí nebo objeví. To je hlavní důvod, proč prokrastinace zabírá 99 % mého volného času. Brzy mě čekají rozdílové zkoušky a mám dodělávat hromadu eNek, jenže nejsem schopná se do toho nějakým způsobem pustit. Místo toho, abych se efektivně učila, uklidím si pokoj, napíšu referáty nebo zašiju tašku. Milionkrát jsem si zkoušela psát seznamy, nastavovat budíky nebo se řídit podle podrobného diáře, jenže nikdy se mi nepodařilo s prokrastinací skoncovat. Volný čas trávím převážně sledováním seriálů, brnkáním na kytaru, projížděním internetu nebo čtením zpráv a knih. Občas prokrastinuji i když se učím, jsem totiž talentovaná na kombinování prokrastinace a studia. Většinou to probíhá tak, že se začnu učit na testy, které mě čekají následující den, a skončím u referátů z ADP. Jako třeba teď.

Lucie Šafaříková 2.K