Pozdní příchod do divadla

Pozdní příchod je tolerován, pokud máme své lóže. V případě, že se opozdíme, setrváme vzadu a na své místo usedneme až po přestávce. Jedná-li se o ženu, která přijde pozdě, nejbližší sedící muž jí nabídne své místo. Žena v přítomnosti muže nesmí stát.

V lóži sedí na prvních sedadlech ženy. Dáma nejvýznamnějšího muže dané společnosti sedí na místě, odkud je nejlepší výhled na jeviště. Divadelní kukátko slouží výhradně k sledování představení na jevišti.

Kdy tleskáme

Tleskání je slušnost ze strany diváků a také odměna pro herce za jejich výkon. Tleská se vždy po skončení jednání, po kterém následuje přestávka. Při závěrečné děkovačce počkáme do doby, dokud se opona nezatáhne. Během děkovačky je nezdvořilé odcházet. Po skončení představení není slušné ihned se vrhnout k šatnám. Zdvořilý divák počká a nehrne se kolem ostatních. Nezdvořilému divákovi nejsme povinni pustit a uvolňovat mu cestu.

Neslyšící lidé tleskají tak, že otáčejí dlaněmi obou rukou. Jsou také národy, kde se po skončení představení vůbec netleská.

Zdroje

Z článku RÁDIO IMPULS: http://www.chovani.eu/v-divadle/c15 [online]. [cit. 16.6.2016]. Dostupný na WWW: http://www.chovani.eu/
Výsledná citace:
Obrázek
ČTK, Neznámy. http://operaplus.cz/nejvic-navstevniku-loni-prislo-do-prazskeho-nd/ [online]. [cit. 16.6.2016]. Dostupný na WWW: http://operaplus.cz/

 

Petra Prášková 1. K