Stres je součástí života

Stres je součástí života a vyrovnání se s ním taktéž. Neexistuje žádný spolehlivý návod, který by nás jako lusknutím prstu zbavil veškeré zátěže. Každý si musí najít svou vlastní metodu, která mu pomůže.

Pokud jsem ve velkém stresu, většinou je to kvůli tomu, že nemám něco vyřešené nebo splněné. Takže ať se chci stresu zbavit sebevíc, vždy musím vytrpět ještě chvíli, kterou budu věnovat odstranění „stresové situace“.

Pokud jsem například vystresovaná před testem, nemůžu si prostě jen tak sednout a začít popíjet čaj, aby mi bylo líp. Potřebuji se nějaký čas učit a soustředit se na studium, než si budu moct dovolit oddechnout si. Když mám za sebou nějakou tu dobu učení, či jiné činnosti, mohu se konečně zaměřit na odbourání stresu.

Já osobně potřebuji k uvolnění hlavně samotu. Nemůžu se přece zbavit stresu, když je okolo mě hodně lidí, kteří ho většinou vytvářejí, že? Nejlepší cestou je, tedy podle mě, sednout si doma s čajem či horkou čokoládou, nejlépe zapálit okolo pár svíček, navléct si teplé ponožky s oblíbenou velikou mikinou, skrze okno pozorovat venkovní svět a trochu si utřídit myšlenky. Když už mám v hlavě dost jasno na to, abych se mohla soustředit, ráda si přečtu dobrou knihu nebo třeba něco nakreslím či napíšu.

Samozřejmě se ale ve stresových situacích nenacházíme jen v zimě, kdy stačí zachumlat se doma. I léto se může stát krizovým obdobím. Pokud se potřebuji odreagovat v teplém počasí, ráda si vezmu batůžek a projdu se někam do přírody, kde si nakreslím okolní krajinu, nadýchám se čerstvého vzduchu a poté se lehce unavená vrátím domů, kde se mi po takovém dni mnohem lépe spí.

 Takhle bojuji se stresem já. Přišla jsem ale na to, že  mnohem lepší, než se neustále zbavovat stresu nějakými rituály, je snažit se po celý život fungovat tak, abychom tvorbu stresu omezili.

Faltusová Radka, 3.K