Pomoc na stres

Četba knih.
Není nic krásnějšího, než ponoření se do jiného světa, který obsah knihy nabízí, neexistuje. Tam, kde se mohu schoulit do klubíčka, zavrtat se pod hřejivou deku a položit hlavu na polštář. Svírat v rukou paginaci knihy. Pokaždé, když příjdu v podzimní podvečer domů, přemýšlím, jaký čaj si uvařím - vždy vyhraje šalvějový. Pak několik hodin odpočívám na hřejivém místě s hřejivým pocitem. I když se mi potíže jen hrnou do kapes, ale aspoň mám katarzické stavy - a to je důležité.

Někdy se všechno opravdu nakupí k sobě a člověk pak těžko oragnizuje obyčejný všední život v takových podmínkách.  Pro většinu lidí je stres každodenní záležitostí, pro některé naopak svátek. Ale záleží taky na tom, jak se se stresem dokážeme vypořádat. Je mnoho způsobit, jak tak učinit - můžeme vykouřit krabičku cigaret nebo bezmyšlenkovitě naskočit do neznámého vlaku a někam odjet, ale i když nám pak bude o něco lépe a budeme obětí instantního štěstí, faktor čili zdroj, jenž nás do stresu dostal, bude čekat za dveřmi jako koledníček na sv. Mikuláše. A další den by se celý proces opět opakoval.
Jenže už nemáte peníze na další neznámý vlak.
Samozřejmě, že jakýkoli jedinec se ze stresem vypořádává jinak - někdo sportuje, spí, zajde si do mohutnější civilizace nebo se přejídá.
Ale i přes všechny oné činnosti, kterými se snažíme eliminovat stres, je nejdůležitější najít to, co nás do stresu dostane, když už ho známe, tím "lépe" a snažíme se jej řešit.
Jakýkoli problém/situace má řešení a my bychom ji měli zvládnout jak nejlépe umíme, složit se může každý buran.
A nakonec, pokud situaci vyřešíme, jak se lidově říká "vylížeme se z toho", vyjdeme jako lepší lidé, s něčím novým, třeba i o něco silnějšími.

Ačkoli tento různorodý spis píše nezletilá dívenka, co je špatného na tom dát si k dobré večeři dobré víno? Ignorovat výsledky testů na vysoký cholesterol a dopřát si šťavnatou klobásu s nedůležitým výtažkem B12. Poslat děti umýt nádobí a manželovi zakázat přiblít se na 100 metrů a rozvalit se ve večerních hodinách u rozvidu, který stejně nevysílá nic jiného, než Ordinaci v růžové zahradě, Ulici nebo Třicet případu majora Zemana.
Vždyť je to jedno, vždy to chce klid a nohy v teple. 

Simona Petrlová, 3.K