Jak vyzrát na stres

Stres je bezpochyby jeden z nejnepříjemnějších stavů, které můžou naši psychiku postihnout. Stresem v dnešním uspěchaném světě trpí menší či větší mírou skoro každý. Hodně to souvisí s místem, kde pracujete nebo chodíte do školy.

Není stoprocentního návodu, jak se stresu zbavit nebo ho zmírnit, protože každý z nás je jiný a každému pomáha něco jiného. Někdo stres odbourává tím, že třeba sportuje, jezdí na kole, lyžuje. Když se chcete zbavit stresu, musíte se nejdřív zamyslet co jste za člověka a čím se právě vy odreagujete. Já osobně vyzrávám na stres tak, že zapomenu, že jsem ve stresu. Ono se to líp řekne, než provede, avšak existuje spousta metod, které vám pomohou zapomenout.

Knihy jsou nejlepším prostředkem, když potřebujete zapomenout na svět, který je stresu plný. Pár dobře napsaných slov vás může odnést od všech starostí a problému. Žánr, který si vyberete, je také velmi duležitý. Pokud se bojíte klaunů, je asi hloupost uvolňovat stres četbou románu TO od Stephena Kinga. Musíte si vybrat takový žánr, který vás naopak uklidní.

Já když jsem ve stresu, tak jednoznačně volím knihu s názvem Biggles od W. E. Johnse. Známe prostředí a sympatické postavy mě vždy uklidní. Skoro cítím, jako bych narazila na své staré přátele. A to je přesně to, co by měl člověk z knížky cítit, aby ho uklidnila a zbavila stresu.

Když se mi zrovna nechce číst nebo nemám náladu, tak můj druhý způsob, jak utéct před světem, je poslouchat písničky. Svět hudby je stejně mocný jako svět složený ze slov na papíře. Opět si musíme dát pozor, co posloucháme, protože i hudba může mít jak pozitivní, tak negativní vliv na duši.Všechno je totiž o vašem vlastní vkusu, a proto pokud se vám nelíbí metal, nebudu poslouchat jeho uřvané písničky a zvolím něco klidnějšího.

Nejlepší kombinace pak je spojení hudby a čtetby dohromady. Tímhle prakticky nedáte stresu šanci, aby se do vás zahryzl, protože budete, pomyslně, jako tři budhistické opičky. Neuvídíte zlo, neuslyšíte zlo a nebudete o zlu mluvit.

Každý sám ví, co má a nemá rád, a proto se s tím musí poprat sám.

Natálie Vávrová, 3.K