Vulkanolog

Vulkanologie je věda, která se zabývá stavbou sopek, jejich vlastnostmi a činností. Pojem pochází z latinského slova "Vulcan", kterým se označoval bůh ohně.

Mým snem je pracovat jako vulkanolog, studovat historii vulkánů, jejich aktivitu, vzhled a velikost. Na sopkách mě fascinuje žhavost magmatu, vyvěrající láva, tavení vyvěrajících hornin. U nás v ČR však žádné aktivní sopky nemáme, a proto bych se musel stěhovat za prací.

Zajímavá by mohla být práce například u sopky Fudži v Japonsku. Na jedné straně sopky se nacházejí volná pláň a stezka pro pocestné, na druhé straně je hotel s uměle vytvořeným jezírkem. Přijde mi neuvěřitelné, že někdo v blízkosti aktivní sopky může postavit hotel. Stavitel tohoto osmipokojového hotelu musel řešit otázku bezpečnosti návštěvníků a majitelů. Nebezpečím jsou zde jak vyvrhované kusy lávy, tak zemětřesení způsobená aktivitou sopky. Stavitelé a architekti vyřešili jeden z těchto problémů zdánlivě jednoduše. U sopky vyhloubili umělé jezírko na ochranu před lávou. Jezero tak tvoří bariéru mezi hotelem a vulkánem.

Fudži má kuželovitý tvar a sopky s tímto tvarem mívají efektivní výbuchy. Ty často zaujímají lidi z hotelu, nebo i cestovatele z cesty na druhé straně vulkánu. Proto je hotel stále obsazený. 

V této práci by mi však mohlo překážet astma. I přesto bych chtěl pracovat u sopek jako vulkanolog.

Zdroj obrázku: http://kowcheg.net/2015/04/07/vulkanolog/ 

Šimon Asszonyi, 2.K