7.30-16.00h Střední škola KNIH, o. p. s. Bzenecká 4226/23, 628 00 Brno-Vinohrady

+420 734 235 890

Knižní veletrh

 

Návštěva Památníku Bible kralické 2019

I letos třetí ročník SŠ KNIH navštívil Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou. Na tomto místě stála na přelomu 16. a 17. století tvrz, kde sídlila tajná bratrská tiskárna. Ta zde tiskla nejen náboženské knihy, ale např. také učebnice. Nejvýznamnějším počinem však zůstává šestidílná Bible kralická. Místní průvodkyně nám povyprávěla o působení tiskárny a předvedla v akci i tiskařský lis, který nám na památku vytiskl jednu stránku z bible. V dolních prostorách památníku se nacházela výstava věnovaná J. A. Komenskému, kterou jsme rovněž s nadšením zhlédli a odcházeli jsme obohaceni o spoustu informací týkajících se tajné tiskařské činnosti na Moravě a také o pár suvenýrů, které jsme si mohli na památku zakoupit.

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodu 2019

Dne 11. 10. 2019 se naše třída a 4.K spolu s panem učitelem Svánovským a paní učitelkou Schusterovou vydala na knižní veletrh, a to až do Havlíčkova Brodu. Sraz byl v 8:00, odjíždělo se minutu po půl deváté. Cesta uběhla celkem rychle, dokonce jsem se i chvíli prospal. Když jsme dorazili k místnímu kulturnímu domu, nejdříve jsme museli vystát frontu na lístky. Během této doby nám všem vnutil nějaký starý muž brožury o náboženství, takže nikdo nemohl říct, že odešel s prázdnou, pokud ji ovšem někde neodložil. Uvnitř jsme se při řešení vstupenek dostali do tlačenice, ale museli jsme si zvyknout, protože zájemců bylo hodně. Dokonce v oné předsíni probíhaly rozhovory pro Rádio Vysočina.

Když jsme se konečně dostali dovnitř první prodejní místnosti s prodejními knihami, což bylo nejpravděpodobněji předsálí, naskytnul se nám pohled na velké, pro někoho až možná nepřeberné množství knih různých žánrů. Ty první jsem si ani nestačil prohlédnout, protože jsem nechtěl zavazet v průchodu. Prošel jsem kolem stojanu s pohlednicemi a viděl nápis „Knihy zdarma“. Ale byla to opět náboženská literatura, a protože jsem již jeden podobný kus měl, ani jsem se u ní nepozastavil. Dále ta byly knihy pro děti a našel jsem i komiks Rychlých šípů, který mám doma. O několik minut později jsme se spolu s Adamem odhodlali jít do hlavního sálu. Bylo tam ještě více narváno a samozřejmě ještě více knížek. Různé životopisy, fantasy knihy, historické fikce i knihy propagující skutečné události. Dále lego knížky s přidělenými postavičkami k danému tématu, horory autorů ze severských zemí a mnohé další.

Já osobně jsem si koupil komiksovou knihu, k čemuž jsem se ale dlouho rozhoupával, protože se mi nechtělo zbytečně utrácet. Poté jsem, myslím, že jako jeden z mála, zavítal i do druhého patra. Zde byl jeden pán, který měl kolem sebe velký půlkruh zákazníků, kterým vysvětloval, o čem knihy jsou. Byl to asi nejaktivnější prodejce na celém veletrhu. Jinak se nahoře nacházely hojně komiksy s politickou tématikou, něco na způsob malé kavárny. A dokonce i stánek s novinami. Já jsem si tam koupil dvě Makovice, což jsou tematické křížovky a rébusy. Malou o Karlu Čapkovi a velkou o dinosaurech, obě po deseti korunách. Ještě chvíli jsem se na veletrhu procházel, jestli mi do oka nepadne něco, o co bych měl zájem a bylo by to za rozumnou cenu. Venku jsem chtěl posvačit jablko, ale stále mě otravovala vosa. I když jsem si šel obejít kulturní dům, stále mě pronásledovala. A potom se jich přidalo dalších šest: Pepa, Dominik, Eliška, Ema, Tea a Adam. V závěru se mi to ale hodilo, protože mi Tea přinesla dvě knihy rozdávané zdarma, které jsem opomenul: Bouře a Nemiř na mě tou věcí. Druhou zmíněnou knihu jsem již rozečetl, zdá se mi zajímavá, hlavně svým umístěním do kriminálního prostředí Velké Británie minulého století.

Celkově bych výlet hodnotil velmi kladně, mimo jiné i díky tomu, že vstupné nakonec platí škola. Měli jsme možnost zjistit, co je nového´, a dokonce nakupovat se slevou. Bylo to prostě skvělé a těším se, až zase někam pojedeme.

Martin B., 1.K

Návštěva Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě 2018

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě byl až po strop nacpaný důchodci, studenty a zmalovanými slečnami v bílých svetřících, které kolemjdoucím nabízely čaj v plastových šálcích, jako dělaných pro panenku. Celá ta budova, zevnitř i zvenku, mi připomínala kulturní dům u nás v Bohumíně. Celkem šeredná, trochu zašlá budova, uvnitř na stěnách i na podlaze obkládaná lesklým dřevem a neméně lesklými zrcadly. Chyběl jenom všudypřítomný koksový zápach od nedaleké chemičky, smíchaný s řinčením vlaků po letitých kolejích, který se do bohumínského kulturního domu nese od nádraží, stojícího mu hned po boku a zády k chemičce. V Havlíčkově Brodě se ve vzduchu povalovala vůně nového papíru a jakýkoliv zvuk byl okamžitě pohřben pod kopyty ukřičeného davu.

Užívala jsem si to.  Neměla jsem u sebe peníze, ale líbila se mi atmosféra toho místa. Líbily se mi knihy ve sloupečcích úhledně seřazené na stolcích, pokrytých látkovými ubrusy. Líbily se mi slečny s čajem a líbilo se mi dívat po knihách, číst obálky a úvody. Ani fakt, že jsem se musela tlačit davem stařenek a čtyřicetiletých mužů v šusťákových bundách, mi náladu nezkazil. Dlouho jsem to ale stejně nevydržela. Pro mě jsou veletrhy a jiná všeobecně přecpaná místa jako alkohol, fajn jednou za čas, ale když si dáváte příliš a příliš často, udělá se vám špatně.

Pan profesor Svánovský mi v Havlíčkově Brodě ukázal i knihkupectví, takový rozkošný, podstatně méně přeplněný obchůdek se zelenými stěnami a zdobnými regály na knihy, vyřezávanými ze dřeva. Chvíli jsem se tam rozhlížela. Viděla jsem tam knížku o drogách ve třetí říši, strašnou spoustu biografií a taky Kodžiki, kterou jsem před pár dny zahlédla i v OC Omega. Na regálech bylo vždycky krasopisně vyvedené, jaký žánr se v něm nachází: historické romány, životopisy, odborné publikace.

Celkově to byl moc hezký den. I Ramsay by mu dal pět hvězdiček.

Věra Thótová

 

Svět knihy - Praha 2018

Ve čtvrtek 10. května 2018 se žáci druhého a třetího ročníku SŠ KNIH vydali na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2018, který se konal již po dvacáté čtvrté. Jedním z hlavních témat letošního ročníku byl komiks, čestným hostem stát Izrael. Žáci měli možnost prohlédnout si přes dvě stě stánků nejen našich, ale i zahraničních nakladatelů (například z Německa, Francie, Velké Británie, ale také z Číny nebo Tchaj-wanu). Mohli rovněž využít bohaté nabídky doprovodného programu či výhodných veletržních slev a nejet tak domů s prázdnou. Pozornějším se poštěstilo občas zahlédnout v davu návštěvníků také zajímavé osobnosti literární scény jako je Alena Mornštajnová či Pavel Čech. Pro mladé budoucí knihkupce byl jistě tento zážitek velmi obohacující a přínosný a všichni odjížděli domů s mnoha dojmy a knihami.

 

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2017

ato událost je tradicí již dvacet šest let. V Havlíčkově Brodě se sejdou nakladatelství, ať už méně známá nebo ta, od kterých má každý knihu ve své knihovničce. My jsme veletrh navštívili 20. října 2017 společně s vyšším ročníkem. Na můj vkus byl kulturní dům, ve kterém se vše konalo, až moc přelidněný. Ale to se dalo čekat. Bylo těžké si knihy prohlížet a přitom nikomu nešlápnout na nohu nebo se kohokoliv nedotknout. Zkrátka pojem jako je osobní prostor neexistoval. Když jsem si knihy prohlížela, trochu mě zklamalo, že se knižního veletrhu neúčastnilo i nakladatelství Omega, ale našla jsem i pár nakladatelství, která mě svojí nabídkou knih zaujala. Nutno podotknout, že mě musí zaujmout více než obálka a anotace, ale kniha hlavně musí zaujmout stylem, kterým spisovatel píše. Není tedy divu, že jsem u jedné knihy strávila kolem pěti minut, zatímco lidé okolo proudili dál. Když jsem v sále strávila nejméně dvě hodiny, už si to začalo vybírat svoji daň a já tam div nezkolabovala. Zajímalo by mě, jestli by lidé v sále na to nějak zareagovali nebo dělali, že se nic nestalo. I přes všechny tyto obtíže se veletrh vyvedl a doufám, že se bude konat ještě spousty dalších let.

Pamela Valášková, 1.K

 

Svět knihy - Praha 2017

Ve čtvrtek 11.5. se žáci druhého a třetího ročníku zúčastnili již 23. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu v Praze. Jako žáci Střední školy KNIH jsme měli privilegium navštívit tuto akci v den, který byl určen jen pro odbornou veřejnost. Jakmile jsme dorazili přímo do víru veletrhu, vzali jsme knižní stánky útokem a dychtivě jsme zjišťovali, co nám jednotliví nakladatelé připravili za novinky. Většina z nás využila možnost a pořídila si knihy i nejrůznější suvenýry za příznivější ceny, než by tomu bylo na knižních pultech. Někteří studenti se nepídili po novinkách, ale naopak zavítali do prostor, kde se nabízeli antikvariátní knihy, aby zde našli literární skvosty, které jim chybí v jejich domácí knihovně. Vzhledem k tomu, že se nám ten den mimořádně vydařilo počasí, jsme se ještě před odjezdem sešli venku na sluníčku, abychom se navzájem pochlubili svými úlovky.

26. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2016

První dojmy z veletrhu? Více zajímavých a nádherných knih, více vystavovatelů, ale méně návštěvníků. Vše bylo fajn, měli jsme větší možnost se v klidu porozhlédnout, čerpat inspiraci na vánoční dárky a ulovit i něco pro vlastní potěšení. Letos mě rozhodně zaujal bohatý doprovodný program. Program dominoval takovými jmény jako například Zdeněk Svěrák, Michal Viewegh, Václav Klaus nebo Martin Hilský (jeden z nejznámějších překladatelů Shakespeara), kteří se na knižní veletrh vrací pravidelně a rádi už delší dobu. Letos poprvé zavítaly na tuto akci i herečky a blogerky Marika Šoposká a Berenika Kohoutová a řada dalších významných umělců. 
Přednáška, která mě zaujala nejvíc, ale bohužel jsem neměla možnost se na ni podívat, nesla název knihovníci a nakladatelé. Byla zde představována jednotlivá nakladatelství jako například HOST nebo JOTA a rizika i výhody vydání vlastní knihy. A také přednáška o prosazení zákona pevných cen knih v malých městech a vesnicích s minimální odchylkou 5%  z důvodu zanikajících menších knihkupectví.  Největším zážitkem pro mě bylo určitě setkání s jedním z mých nejoblíbenějších fotografů Michalem Tůmou, který má na svém kontě nemalé úspěchy, například focení Jiřího Menzela, Bohumila Hrabala nebo pohřeb Jana Palacha. A samozřejmě pestré škály fotografií přenádherných žen. 

Agáta Balejová, 2.K

Návštěva Podzimního knižního veletrhu 2014

Dne 17.10 jsem se svojí třídou 1.K a se třídou 4.K navštívila 24. Ročník Knížního veletrhu v Havlíčkově Brodě pořádaný nakladatelstvím Hejkal.
Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě je nejstarší knižní veletrh pořádaný v České Republice a už od roku 1991 se pořádá stále na stejném místě, v prostorách Kulturního domu Ostrov.
V hlavním sále, který se nacházel v přízemí, jsme stejně jako i v prvním patře, mohli navštívit stánky s nakladatelstvími, např. nakladatelství Argo, Jota, Beta, apod. Byly zde zkrátka ty nejznámější nakladatelství.
Velkou výhodou bylo, že spousta knih zde byla za levnější cenu, než v klasických knihkupectvích. Tudíž bylo jasné, že jsem odtud nemohla odejít s prázdnou. Zakoupila jsem si zde knihu s názvem Asylum.
Ale ono se nakonec ukázalo, že i tak bychom z veletrhu neodešli s prázdnou. V prvním patře sídlil stánek s převážně náboženskou literaturou, který však neměl jméno. Rozdávali zde knihy zadarmo a tak jsme každý odešli minimálně s dvěma knihami v ruce. Někteří dokonce měli to „štěstí“ a od stánku odešli s přibližně pěti knihami.
Měli jsme také tu možnost osobně vidět Michala Viewegha při jeho autogramiádě u nakladatelství Druhé město, která probíhala v 11 hodin.
Díky veletrhu jsem se především dozvěděla o spoustě nakladatelství a knihách, o kterých jsem ještě nikdy předtím neslyšela. Nicméně byla to zajímavá zkušenost a doufám, že jsem tento Knižní veletrh nenavštívila naposled. 

Zuzana Kudličková, studentka 1. ročníku

Knižní veletrh BIBLIOTÉKA v Bratislavě 2012

Vybraní žáci z jednotlivých ročníků navštívili knižní veletrh BIBLIOTÉKA v Bratislavě a měli tak možnost porovnat parametry této akce s knižními veletrhy v ČR. Během exkurze zpracovávali žáci úkoly, jež po návratu prezentovali ve svých třídách.

Knižní veletrh BIBLIOTÉKA v Bratislavě 2012

Žáci Střední školy KNIH, o.p.s. se zúčastnili odborné exkurze na Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, na němž měla svůj výstavní stánek rovněž naše škola. Obsluhu stánku zajišťovaly tři žákyně 4. ročníku.