Památky českého písemnictví - Rajhrad

Návštěva Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě 5. 10. 2018

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě byl až po strop nacpaný důchodci, studenty a zmalovanými slečnami v bílých svetřících, které kolemjdoucím nabízely čaj v plastových šálcích, jako dělaných pro panenku. Celá ta budova, zevnitř i zvenku, mi připomínala kulturní dům u nás v Bohumíně. Celkem šeredná, trochu zašlá budova, uvnitř na stěnách i na podlaze obkládaná lesklým dřevem a neméně lesklými zrcadly. Chyběl jenom všudypřítomný koksový zápach od nedaleké chemičky, smíchaný s řinčením vlaků po letitých kolejích, který se do bohumínského kulturního domu nese od nádraží, stojícího mu hned po boku a zády k chemičce. V Havlíčkově Brodě se ve vzduchu povalovala vůně nového papíru a jakýkoliv zvuk byl okamžitě pohřben pod kopyty ukřičeného davu.

Užívala jsem si to.  Neměla jsem u sebe peníze, ale líbila se mi atmosféra toho místa. Líbily se mi knihy ve sloupečcích úhledně seřazené na stolcích, pokrytých látkovými ubrusy. Líbily se mi slečny s čajem a líbilo se mi dívat po knihách, číst obálky a úvody. Ani fakt, že jsem se musela tlačit davem stařenek a čtyřicetiletých mužů v šusťákových bundách, mi náladu nezkazil. Dlouho jsem to ale stejně nevydržela. Pro mě jsou veletrhy a jiná všeobecně přecpaná místa jako alkohol, fajn jednou za čas, ale když si dáváte příliš a příliš často, udělá se vám špatně.

Pan profesor Svánovský mi v Havlíčkově Brodě ukázal i knihkupectví, takový rozkošný, podstatně méně přeplněný obchůdek se zelenými stěnami a zdobnými regály na knihy, vyřezávanými ze dřeva. Chvíli jsem se tam rozhlížela. Viděla jsem tam knížku o drogách ve třetí říši, strašnou spoustu biografií a taky Kodžiki, kterou jsem před pár dny zahlédla i v OC Omega. Na regálech bylo vždycky krasopisně vyvedené, jaký žánr se v něm nachází: historické romány, životopisy, odborné publikace.

Celkově to byl moc hezký den. I Ramsay by mu dal pět hvězdiček.

I my navštívili klášter v rajhradském klášteře - 30.11.2017

Po dohodě se všemi spolužáky a s naším hodným panem profesorem, jenž všechno zařídil, jsme dne 30. listopadu ve skvělém slunečném počasí nasedli do vyhřátého vlaku a rozbalovali chutné svačiny, pili teplé čaje a z okna viděli míjející se zasněženou krajinu.
Rajhrad, pro nás Rajský hrad, naši skupinu nepřekvapil ani kluzkým náledím, stejně tak štiplavou zimou, která nám mrazila konečky prstů a špičky nosů. Po zábavné cestě, kdy jsme si každou chvíli udupávali vlezlí sníh ze hřbetů bot, jsme zavítali na exkurzi do Památníku písemnictví. Společně s námi do dveří taky vpadl mráz a všichni zaměstnanci z nás měli obrovskou radost.
Měli jsme tak možnost ohřát se v klášterní knihovně, kde na nás ze všech stran pokukovaly historické, někdy i několik století staré knihy. Bavilo nás, že paní průvodkyni rozumíme, neboť o knihách máme skvělé znalosti díky naší škole, ať se to týká knih z fyzického či propagačního hlediska. Z přednášky se tak stal vlastně takový kolektivní rozhovor, debata na téma knihy.
V mysli jsme se také vrátili do 20. století a zabývali se módou tehdejší doby. Klášterní výstava byla zaměřena na módu 20. a 30. let, kdy ženy nosily různé sukně, kabáty dlouhé či krátké a muž si mohl vzít čepici nebo cylindr.
Výlet byl senzační, zajímavý a z mého pohledu velice přínosný. Alespoň mám inspiraci pro mou – ne tedy klášterní – knihovnu.

„Příběh knihy“ v rajhradském klášteře - 12.4.2017

V době, kdy se žáci devátých ročníků ZŠ potili u přijímacích zkoušek na střední školy, vycestovali naši „prváčci“ do Rajhradu, kde se zúčastnili v tamějším knihovním sále vzdělávacího programu „Příběh knihy“. Této akce se již v listopadu zúčastnili žáci třetího ročníku a velmi si ji pochvalovali. V průběhu přednášky se žáci dozvěděli, jak vznikali první tištěné knihy, byli seznámeni s vzácnými středověkými rukopisy i novodobějšími tisky, s používanými psacími materiály i písařským náčiním. Sympatická průvodkyně představila knihovní fond a ověřila nabyté vědomosti žáků prostřednictvím pracovních listů.

„Příběh knihy“ v rajhradském klášteře - 29.11.2016

Ještě před začátkem odborné praxe žáci 3. ročníku stihli navštívit rajhradský klášter, kde se zúčastnili v tamějším knihovním sále vzdělávacího programu „Příběh knihy“. Dozvěděli se, jak vznikali první kreslené i tištěné knihy, byli seznámeni s vzácnými středověkými rukopisy i novodobějšími tisky, psacími materiály a typy písem. Mohli si tak rozšířit znalosti z předmětu „Dějiny knižní kultury“.  Sympatická průvodkyně náležitě představila knižní fond a rozdala žákům pracovní listy na vyplnění. Se záludnými otázkami se „třeťáci“ hravě vypořádali a potvrdili fakt, že jim knihy a jejich historie nejsou vůbec cizí.

Návštěva Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě 5. 10. 2018