Ostatní exkurze

Exkurze do nakladatelství Jota dne 7.2.2017

Dne 7. 2. 2017 se žáci třetího ročníku zúčastnili exkurze do nakladatelství Jota. V zasedací místnosti nás přivítala sympatická paní ředitelka Štofková a příjemná slečna z propagačního oddělení. Měli pro nás připravenou zajímavou prezentaci na téma „Jak vzniká cestopis“, dále jsme se dozvěděli, jakými způsoby nakladatelství propaguje vydané knižní tituly, kolik stojí zakoupení práv na vydání zahraničního titulu, jaká částka připadá samotnému nakladateli z prodeje jedné knihy a spoustu dalších informací spojených s  nakladatelskou činností. Nakonec nám dámy udělily pár rad a tipů, jak napsat vlastní knihu a jak ji správně nabídnout nakladateli, aby měla šanci na přijetí. Nakonec jsme vykonali krátkou procházku po jednotlivých odděleních a odcházeli odtam spokojeni a obohaceni nejen o nové cenné informace, ale i s různé propagační dárečky.

Exkurze do tiskárny Helbich dne 21.2.2017

21.2. jsme se my, žáci třetího ročníku Střední školy KNIH, zúčastnili exkurze v tiskárně Helbich. Pan majitel nás osobně provedl všemi odděleními, kde jsme se postupně seznámili s rozmanitými tiskovými stroji. Najednou jsme žasli, jaký je tisk složitý technologický proces a jak se od Gutenbergových dob zcela proměnil. Každý tiskový stroj byl zaměřen na jednu dílčí činnost a obsluhoval ho jiný zaměstnanec. V prvním oddělení se vytvářely počítačově tiskové šablony, v dalším se tisklo na archy papíru, v následující části tiskárny jeden ze strojů složil arch podle stránek jdoucích za sebou, pak se vytvořila vazba několika archů, tvořících knihu, buďto lepením nebo šitím a finální podobu knihy či katalogu zajistila ořízka. Stroj na výrobu vazby obsluhovala jedna z našich spolužaček z dálkového studia. Při této příležitosti jsme se i my zeptali na možnost brigády. Kdo by nechtěl pracovat v tak zajímavém prostředí, kde fyzicky vzniká předmět, který je právě nám tak blízký? Z firmy jsme nakonec odcházeli s malou pozorností ve formě stolního kalendáře s fotkami známého českého cestovatele Jiřího Kolbaby.