Knižní veletrh

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2017

Tato událost je tradicí již dvacet šest let. V Havlíčkově Brodě se sejdou nakladatelství, ať už méně známá nebo ta, od kterých má každý knihu ve své knihovničce. My jsme veletrh navštívili 20. října 2017 společně s vyšším ročníkem. Na můj vkus byl kulturní dům, ve kterém se vše konalo, až moc přelidněný. Ale to se dalo čekat. Bylo těžké si knihy prohlížet a přitom nikomu nešlápnout na nohu nebo se kohokoliv nedotknout. Zkrátka pojem jako je osobní prostor neexistoval. Když jsem si knihy prohlížela, trochu mě zklamalo, že se knižního veletrhu neúčastnilo i nakladatelství Omega, ale našla jsem i pár nakladatelství, která mě svojí nabídkou knih zaujala. Nutno podotknout, že mě musí zaujmout více než obálka a anotace, ale kniha hlavně musí zaujmout stylem, kterým spisovatel píše. Není tedy divu, že jsem u jedné knihy strávila kolem pěti minut, zatímco lidé okolo proudili dál. Když jsem v sále strávila nejméně dvě hodiny, už si to začalo vybírat svoji daň a já tam div nezkolabovala. Zajímalo by mě, jestli by lidé v sále na to nějak zareagovali nebo dělali, že se nic nestalo. I přes všechny tyto obtíže se veletrh vyvedl a doufám, že se bude konat ještě spousty dalších let.

Pamela Valášková, 1.K

Svět knihy - Praha 2017

Ve čtvrtek 11.5. se žáci druhého a třetího ročníku zúčastnili již 23. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu v Praze. Jako žáci Střední školy KNIH jsme měli privilegium navštívit tuto akci v den, který byl určen jen pro odbornou veřejnost. Jakmile jsme dorazili přímo do víru veletrhu, vzali jsme knižní stánky útokem a dychtivě jsme zjišťovali, co nám jednotliví nakladatelé připravili za novinky. Většina z nás využila možnost a pořídila si knihy i nejrůznější suvenýry za příznivější ceny, než by tomu bylo na knižních pultech. Někteří studenti se nepídili po novinkách, ale naopak zavítali do prostor, kde se nabízeli antikvariátní knihy, aby zde našli literární skvosty, které jim chybí v jejich domácí knihovně. Vzhledem k tomu, že se nám ten den mimořádně vydařilo počasí, jsme se ještě před odjezdem sešli venku na sluníčku, abychom se navzájem pochlubili svými úlovky.

26. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2016

První dojmy z veletrhu? Více zajímavých a nádherných knih, více vystavovatelů, ale méně návštěvníků. Vše bylo fajn, měli jsme větší možnost se v klidu porozhlédnout, čerpat inspiraci na vánoční dárky a ulovit i něco pro vlastní potěšení. Letos mě rozhodně zaujal bohatý doprovodný program. Program dominoval takovými jmény jako například Zdeněk Svěrák, Michal Viewegh, Václav Klaus nebo Martin Hilský (jeden z nejznámějších překladatelů Shakespeara), kteří se na knižní veletrh vrací pravidelně a rádi už delší dobu. Letos poprvé zavítaly na tuto akci i herečky a blogerky Marika Šoposká a Berenika Kohoutová a řada dalších významných umělců.
Přednáška, která mě zaujala nejvíc, ale bohužel jsem neměla možnost se na ni podívat, nesla název knihovníci a nakladatelé. Byla zde představována jednotlivá nakladatelství jako například HOST nebo JOTA a rizika i výhody vydání vlastní knihy. A také přednáška o prosazení zákona pevných cen knih v malých městech a vesnicích s minimální odchylkou 5%  z důvodu zanikajících menších knihkupectví.  Největším zážitkem pro mě bylo určitě setkání s jedním z mých nejoblíbenějších fotografů Michalem Tůmou, který má na svém kontě nemalé úspěchy, například focení Jiřího Menzela, Bohumila Hrabala nebo pohřeb Jana Palacha. A samozřejmě pestré škály fotografií přenádherných žen.

Agáta Balejová, 2.K

Návštěva Podzimního knižního veletrhu 2014

Dne 17.10 jsem se svojí třídou 1.K a se třídou 4.K navštívila 24. Ročník Knížního veletrhu v Havlíčkově Brodě pořádaný nakladatelstvím Hejkal.
Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě je nejstarší knižní veletrh pořádaný v České Republice a už od roku 1991 se pořádá stále na stejném místě, v prostorách Kulturního domu Ostrov.
V hlavním sále, který se nacházel v přízemí, jsme stejně jako i v prvním patře, mohli navštívit stánky s nakladatelstvími, např. nakladatelství Argo, Jota, Beta, apod. Byly zde zkrátka ty nejznámější nakladatelství.
Velkou výhodou bylo, že spousta knih zde byla za levnější cenu, než v klasických knihkupectvích. Tudíž bylo jasné, že jsem odtud nemohla odejít s prázdnou. Zakoupila jsem si zde knihu s názvem Asylum.
Ale ono se nakonec ukázalo, že i tak bychom z veletrhu neodešli s prázdnou. V prvním patře sídlil stánek s převážně náboženskou literaturou, který však neměl jméno. Rozdávali zde knihy zadarmo a tak jsme každý odešli minimálně s dvěma knihami v ruce. Někteří dokonce měli to „štěstí“ a od stánku odešli s přibližně pěti knihami.
Měli jsme také tu možnost osobně vidět Michala Viewegha při jeho autogramiádě u nakladatelství Druhé město, která probíhala v 11 hodin.
Díky veletrhu jsem se především dozvěděla o spoustě nakladatelství a knihách, o kterých jsem ještě nikdy předtím neslyšela. Nicméně byla to zajímavá zkušenost a doufám, že jsem tento Knižní veletrh nenavštívila naposled.

Zuzana Kudličková, studentka 1. ročníku

Knižní veletrh BIBLIOTÉKA v Bratislavě 2012

Vybraní žáci z jednotlivých ročníků navštívili knižní veletrh BIBLIOTÉKA v Bratislavě a měli tak možnost porovnat parametry této akce s knižními veletrhy v ČR. Během exkurze zpracovávali žáci úkoly, jež po návratu prezentovali ve svých třídách.

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2012

Žáci Střední školy KNIH, o.p.s. se zúčastnili odborné exkurze na Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, na němž měla svůj výstavní stánek rovněž naše škola. Obsluhu stánku zajišťovaly tři žákyně 4. ročníku.