Zpět na seznam

Fenomén pictureBook

Dne 12. 11. se žáci třetího ročníku naší školy zúčastnili velice zajímavé akce, která se od 10 hod pořádala v Hudební klubovně Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Jednalo se o přednášku Iwony Chmielewské, světově proslulé ilustrátorky a autorky mnoha knih pro děti i dospělé. Akce nesla název „Fenomén picturebook – Kniha, která může napravit svět“.

Iwona Chmielewská absolvovala studium grafiky na Fakultě výtvarných umění Univerzity Mikuláše Koperníka v Toruni, kde nyní vyučuje předmět Autorská kniha. Většina z její tvorby je vydávána převážně v jihovýchodní Asii (Jižní Korea, Čína, Japonsko, Tchaj-wan aj.) Práva na její knihy jsou však prodána i do některých španělsky mluvících zemí a Portugalska. Jedna z jejích knih se připravuje k vydání rovněž u nás. Polská ilustrátorka obdržela za svou práci řadu ocenění. Mezi ty nejcennější patří tzv. ilustrátorský Oscar, kterého získala v Bologni hned dvakrát (Ragazzi Award 2011 v kategorii literatura faktu za ilustrace ke korejské knize The House of the Mind: Maum a Bologna Ragazzi Award 2013 v kategorii beletrie za knihu Oči).

Iwona Chmielewská je autorkou rozkošných knížek plných nádherných obrázků nejen pro děti, ale i dospělé jedince. Každá její publikace sleduje jeden určitý motiv, který provází čtenáře celou knihou. Paní Chmielewská má úžasné nápady a obrovskou fantazii, které dokáže ve své umělecké tvorbě beze zbytku uplatnit. Její ilustrace jsou naprosto kouzelné, většinou doplněné o krátké povídání.  Není však jen obyčejnou spisovatelkou a ilustrátorkou dětských knih, ale prostřednictvím svých děl se snaží čtenářům po celém světě předat určité poselství. Její dílo poukazuje na mnohé globální problémy tohoto světa, které se snaží i těm nejmenším čtenářům předložit srozumitelnou formou, ba co víc, nabádá je, aby o nich přemýšleli. Učení se toleranci a vzájemnému soužití všech lidí na zemi je podle ní cesta, jak udělat tento svět lepším. A autorčin záměr také vycítili žáci naší školy z její tvorby na inspirující přednášce a odcházeli odtam plni hlubokých dojmů.