Zpět na seznam

Beseda s Lenkou Dostálovou

Každý žák by byl pro, aby se výuka na školách něčím zpestřila. Stereotypní výuka přece nikoho nebaví!  My, šikovní třeťáci i čtvrťáci Střední školy KNIH, jsme se rozhodli pozvat do školy někoho zajímavého, něčím výjimečného, někoho, kdo by k nám mohl být něčím blízký. Při příležitosti předvánočního období jsme si k nám do školy pozvali úžasnou spisovatelku, autorku několika fantastických knih, Lenku Dostálovou. Některým z nás v žilách kolovala nervozita. I já sotva stála!
Beseda byla opravdu skvělá, pro mnohé z nás velmi přínosná. Lenka rozdala nespočet cenných rad pro možné budoucí autory, tipy k četbě nových knih atd. Dozvěděli jsme se taktéž novinky o Dcerách světla a temnoty nebo Projektu alfa – tedy o dvou jejích zdařilých, dosud nedokončených sériích.  
Potěšilo nás, že zrovna do našich školních dveří Lenka Dostálová zavítala, podělila se s námi o své pisatelské úspěchy a všichni jí moc děkujeme!


V rámci besídky nám autorka odpověděla na pár našich všetečných otázek:

  • Science fiction a fantasy jsou dnes velmi populárními žánry, nepřemýšlela jste však o napsání například románu pro ženy?

O něčem takovém jsem zatím neuvažovala. Píšu podle toho, jaký nápad se mi v hlavě vynoří, takže to ani nemohu moc ovlivnit. Mám příběhy pro děti i dospělé, ale skoro vždy se jedná o fantasy nebo sci-fi.

  • Inspirujete se ve svých dílech vlastním životem?

Možná trochu. Spíš nevědomky, než úmyslně. Do příběhů promítám hodně ze sebe, své sny, touhy, nechávám své postavy dělat nebo prožívat to, co jim pak tajně závidím. Hlavně je nechávám prožívat dobrodružství, které pak mohu prožívat společně s nimi. Bezpečný adrenalin:-)

  • Četli jsme knihy Dcery světla a temnoty, hlavními hrdinkami jsou dvojčata Sára a Lea. Vystihuje vás některá z těchto hrdinek? Která je vám bližší?

Ráda mám obě, ale bližší mi je Lea. Dcery prošly mnoha změnami, než jsem s nima byla spokojená, takže i charaktery obou hrdinek se trochu změnily. V prvotních pokusech se mě přátelé často ptali: "Leni? To tam popisuješ sebe, že jo?" To se zapřít nedalo!

  • Všechny knihy, které jste prozatím napsala jsou vždy dvoudílné. Můžeme v brzké době očekávat I  výbornou trilogii?

Triologie jsou oblíbené, že? :-) Jen mně se nějak vyhýbají. Ze všech příběhů, které mám zrovna rozpracované, žádný není třídílný. Mám jednodílovky, tetralogie, pentalogie, ale žádné trio. Když půjde všechno dobře, měl by mít Projekt Alfa díly čtyři a Dcery světla a temnoty šest.

  • Na závěr se chceme zeptat, zdalipak jsou vaše knihy prvotinami. Pokud ne, co bylo vaší oblibou psát předtím?  

Vždycky jsem psala víc příběhů najednou, takže se to špatně posuzuje. Úplně první příběh, který jsem začala psát má asi půl stránky. Dál jsem se nedostala. Nějak tomu chyběla zápletka. Jako druhé jsem začala psát Dcery a Projekt až o hodně později. První příběh, který jsem dokončila, světlo světa zatím nespatřil. Jestli někdy najdu chvíli, vratím se k němu a podívám se, co by šlo udělat, abych to napravila.

Lence Dostálové děkujeme za příjemný rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v dalším psaní!

Simona Petrlová